Comments are off for this post

Darts WA Roundup 1991

Western Australian Representatives 1991
Men
Keith SullivanSwans92.59
Peter HinkleySwans85.03
Geordie Hamilton-SmithSwans81.7
Tim BrownMandurah81.65
Terry O’DeaFremantle80.39
Mark DyerFremantle70.04
Ron DickmanSwans68.89
Bill LewisFremantleDNP
Jim LynnSwansCaptain
Milan SansoniSwansManager
Ladies
Louise BallSwans59.22
Michelle KenneyPerth59.41
Dot BurkenhagenNth Suburbs59.2
Dot McLeodFremantle58.32
Denise BakerNth Suburbs55.25
Pat SellinMandurah54.13
Peggy O’ReillySth Suburban54.12
Judy EvansFremantle46.39
Betty HislopWundowieCaptain
Joyce TysonPerthManager
U18’s Boys
John BereczWest Coast64.46
Brent KennyFremantle63.9
Sheldon LewisFremantle60.11
Troy SmithWest Coast60.05
U18’s Girls
Michelle KennyFremantle58.84
Jodie HislopWundowie44.36
Michelle RodneyWundowie39.04
Charlene RodneyWundowie36.84
Australian Championships
Team Results 
Men’s1st
Ladies1st
Australian Singles
Keith SullivanWinner
Louise BallWinner
Australian Doubles
Louise Ball & Dot McleodWinners
Australian Mixed Doubles
Louise Ball & Keith SullivanWinners
Pacific Masters Singles
Keith SullivanWinner
Australian Selection World Cup – Amsterdam
Keith Sullivan
Louise Ball
Australian Selection – Winmau
Keith Sullivan
Louise Ball
Australian Invitation to Embassy World Professional – England
Keith Sullivan
U 18’s Australian Championships – Melbourne
Team Results
Boy’s2nd
Girls2nd
Mixed Doubles
Michelle Kenny & John BereczWinners
State Singles and Doubles
Mens Singles
Keith SullivanWinnerSwans
Graham HuntRunner UpFremantle
Mens B Grade Singles
I. GrantWinnerNortham
M MorrisonRunner UpFremantle
Ladies Singles
Dot McleodWinnerFremantle
Dot BurkenhagenRunner UpNth Suburbs
Ladies B Grade Singles
D LubianaWinnerMandurah
I. FergusonRunner UpMandurah
Men’s Doubles
Keith Sullivan & Peter HinkleyWinnerSwans
J Cross & S NathanRunner UpWest Coast
Men’s B Grade Doubles
A. Cope & M AustinWinnerPerth
T Ashton & N BreckonRunner UpWest Coast
Ladies Doubles
Helen Chalson & Kim KellyWinnerCollie/Perth
D Burkenhagen & Denise BakerRunner UpNth Suburbs
Ladies B Grade Doubles
M Jilbert & S JilbertWinnerEastern Subs
M Mclean & D LubianaRunner UpMandurah
State Mixed Doubles
Peggy O’Reilly & Peter HinkleyWinnerSth Sub/Swan
Julie Haworth & Bill LewisRunner UpPerth/Fremantle
B Grade State Mixed Doubles
C Harrison & R MoodyWinnerGreenbushes/Manjimup
B Andress & J SandersRunner UpSwans
State Team Championships
Men
WinnersRunners up
Div 1. SwansDiv 1.Fremantle
Div 2. SwansDiv 2.Mandurah
Div 3. GeraldtonDiv 3. Northam
Div 4. Sth SuburbanDiv 4. Meekatharra
Top Eight Averages
Keith SullvanSwans92.78
Geordie Hamilton-SmithSwans81.64
Tim BrownMandurah78.85
Mark DyerFremantle78.36
Gerry GastevskiWest Coast77.43
Derek WinklessSwans76.19
Graham HuntFremantle76.09
Ron DickmanSwans75.57
Highest Peg
Jim Blythell170
E Mills170
Ladies
WinnersRunner up
Div 1. FremantleDiv 1. Kalgoorlie
Div 2. CollieDiv 2. Nth Suburbs
Div 3. WundowieDiv 3. Manjimup
Div 4. Tom PriceDiv 4. Yilgarn
Div 5. KenwickDiv 5. Maurray Districts
Top Eight Averages
Dot McleodFremantle61.45
Louise BallSwans60.1
Kath BereczNth Suburbs58.85
Debbie CockingAvon57.86
Dot BurkenhagenNth Suburbs57.15
Michelle KennyPerth57.09
Denis BakerNth Suburbs56.64
Deli GibsonAvon55.3
Metropolitan Team Championships
Men
WinnersRunners up
Div 1. FremantleDiv 1. Swans
Div 2. SwansDiv 2. Femantle
Div 3. FremantleDiv 3. Swans
Top Eight Averages
Graham HuntFremantle86.99
Keith SullvanSwans85.48
John PiczakSth Suburbs78.5
Bill LewisFremantle78.29
Kim LewisFremantle78.08
Peter HinkleySwans77.85
Ladies
WinnersRunner up
Div 1. FremantleDiv 1. Perth
Div 2. PerthDiv 2. Fremantle
Div 3. FremantleDiv 3. Sth Suburban
Div 4. Sth SuburbanDiv 4. Sound
Top Eight Averages
Louise BallSwans65.37
Dot McleodFremantle62.46
Peggy O’ReillySth Suburban57.32
Yvonne HaywoodFremantle55.02
Eileen MortonPerth54.74
Dot BurkenhagenNth Suburbs53.75
Lower Grade Championships
Mens 0/50-U/60  Average
WinnersRunner Up
Blue Division: SwansSth Suburban
Green Division: NorthamRockingham
Mens U/50  Average
Purple Division: NorthamFremantle
Gold Division: FremantleKambalda
Red Division: W.A.P.O.Bunbury
Ladies 0/35-U/40 Average
Gold Division: Sth SuburbanSound
Blue Division: PerthMandurah
Red Division: Roe DistrictsSwans
Green Division: Grt NorthernMt Magnet
Ladies U/35  Average
Black Division: Roe DistrictsSwans
Pink Division: MandurahSwans
Brown Division: PortPerth
Purple Division: FremantleDongarra
U25’s Championships
Singles
Men
Derek WinklessWinnerSwans
Adam RoweRunner upSwans
Ladies
Michelle KennyWinnerPerth
Michelle McGheeRunner upFremantle
Doubles
Men
Derek Winkless & Adam RoweWinnersSwans
Nigel Hartley & Garry BeckworthRunners upPerth
Ladies
Sharon Steel & Debbie BarnesWinnersKwinana
Penny Lucus & Jeaneen SpeckRunners upBunbury
U25’s Teams Championships
Mens
WinnersRunners up
Div 1. SwansFremantle
Div 2. BusseltonSwans
Div 3. FremantlePerth
Top Six Averages
Derek WinklessSwans75.52
Adam RoweSwans75.36
Nigel HartleyPerth74.95
D GuidaFremantle69.08
Colin HeslewoodBusselton68.79
J ThorpeSwans67.52
Ladies
WinnersRunners up
Div 1. PerthKwinana
Div 2. Port LadiesGold Fields
Div 3. WundowieNth Suburbs
Top Six Averages
Michelle KennyPerth52.85
Cherie ChilarskiKwinana50.65
Penny LucusBunbury48.2
K DavisKwinana48.17
B HarbinsonNth Suburbs47.37
M BellNth Suburbs47.14
Country Teams Championships
Mens
WinnersRunners up
Div 1.  BunburyGeraldton
Div 2. ManjimupNortham
Div 3. GeraldtonParaburdoo
Div 4. NorthamKarratha
Div 5. CorriganDongara
Top Six Averages
Darryl CurleyMeekatharra77.84
Tim BrownMandurah77.08
Robin KnightBunbury74.76
Paul DawsonBunbury74.7
R HutchinsManjimup73.95
L CurleyGeraldton73.34
Ladies
WinnersRunners up
Div 1. MandurahWundowie
Div 2. BunburyPeel
Div 3. ManjimupGeraldton
Div 4. Pt HedlandMt Magnet
Div 5. Murray DistrictsKambalda
Div 6. BusseltonGoomalling
Top Six Averages
Eileen ThillManjimup58.6
Debbie CockingAvon57.65
Pat SellinMandurah56.23
Carol RodneyWundowie55.26
Vickie HepplePeel53.7
Cherry BradshawWundowie53.68
Isobel James Mixed Fours
WinnersRunners up
Gwen HuntKath Berecz
Michell KennyIvy Harvey
Gary MitchellJim Cross
Garry GrantErnie Andres
WA Masters
Men’s Open
Keith SullivanWinnerSwans
Ron DickmanRunner upSwans
Ladies Open
Dot Mc LeodWinnerFremantle
Peggy O’ReillyRunner upSth Suburban
Men’s B Grade
R HodgesWinnerMandurah
J BunceRunner upFremantle
Ladies B Grade
Ann BlairWinnerFremantle
Jodi HislopRunner upWundowie
Top WA Rankings
MenKeith SullivanSwans
LadiesLouise BallSwans
Swan Brewery Medal
 Keith SullivanWinnerSwans
Louise BallRunner upSwans