Dyenamics Darts Uniforms West Coast Classic 2019

A big Thank you goes out to Chris Smith from Dyenamics Sublimations – Embroidery WA who supported this event. The crew at Dyenamics do a great job creating designs and producing top class shirts. A total of 148 players participated in the Doubles on the Saturday and 126 in the...

Continue reading

Wayne Wyatt Results Round 2

Hello all and welcome to the wrap up of event number 2 of 8. We had A Wyatt opening fixture with 107 players front up to the second event of 2019. The players participated in the 3 divisions, Division 1 had 41 players, Division 2 had 40 players and Division...

Continue reading

Kingsway Superoos 2019

Thank you to Vince Taylor and the crew from the Kingsway Superoos Darts Club. We had 81 total participants with 39 x Open Men, 21 x B Grade Men, 12 x Open  Ladies and  9 x  B Grade ladies Open Mens Winner   Adam Rowe  Ave  28.65  South Suburban Runner...

Continue reading

Wayne Wyatt Results Round 1

Hello all and welcome to the wrap up of event number 1 of 8 played Saturday, February 16th 2019 We had A Wyatt opening fixture with 110 players front up to the first event of 2019. The players participated in the 3 divisions, Division 1 had 46 players, Division 2...

Continue reading

Bob Grayson Memorial 2019

Total participants.  118. Open Men 51, Open Ladies 10, B Grade Men 32, B Grade Ladies 15 Open Mens Winner Dan Kelly  Ave 27.36  Rockingham Runner up Adam Rowe  26.418  South Suburban Equal Third Lindsay Haji Ali  ave 27.125  Swans, Lewis Kirk  ave 26.356  Fremantle Equal Fifth Kimberly Lewis  ave  26.237, Gerry Starr  ave 24.316 ...

Continue reading

Wyatt Challenger 2018 Division Winners

Division 1 Winner Dylan Maxwell Runner-up Roger Clinch Division 2 Winner Simon Leeves Runner-up Peter Odermatt Division 3 Winner Jordan Harper Runner-up Dylan King 2018 Highest Pegs From left to right, Leighton Nissen (Div 2)  156, Brady Sutherland (Div 1) 156, Jack Bunworth (Div 3)  133

Continue reading

Australian 25’s & Unders Championships 2018

Darts WA wishes to take this opportunity in welcoming everyone to Perth for the 2018 Under25’s Australian Championships.  A special welcome to those of you who are representing your state for the first time.  I am sure that you will enjoy the experience, the atmosphere and the challenges you will...

Continue reading

2018 Under 18’s State Championships

Boy’s Teams Winners      Rockets  6-17 Jordan Harper, Jordan Nissen, Logan Warnest, David Tregoning, Ricky Pickett After a playoff Runners Up     Port Kennedy  6-16 Tyler Sutherland, Caleb Sutherland, Bailey Marsh, Jack Bunworth High Peg   Braeden Lawrence 108    Beverly/Boddington 180’s   Tyler Sutherland, Bill Gilla, Logan Warnest Girls Teams Winners       Mid West  4-14...

Continue reading

Wayne Wyatt Challenger – Final Results 2018

Division 1 Winner – Dylan Maxwell Runner Up – Hans Lostra Division 2 Winner –  Aaron Robertson Runner Up – Meiselbach Division 3 Winner – Jordan Harper Runner Up – Ann Wilson Final Standings 2018 Division 1 Feb Mar Apr May  Jun  July Aug Sep Total Top  16 into Finals Dylan Maxwell...

Continue reading