Comments are off for this post

Darts Roundup 1992

Western Australian Representatives 1992
Men
Keith SullivanFremantle91.78
Terry O’DeaFremantle81.05
Graham HuntFremantle79.36
Phil R WyattSwans74.7
Peter HinkleySwans74.04
Vic StokerFremantle73.9
Murray PennAlbany69.54
Brent KennyFremantle67.83
Milan SanoniSwansManager
Jim LynnSwansCaptain
Ladies
Gloria BlissSwans64.88
Michelle KennyPerth64.14
Dot McLeodFremantle62.83
Louise BallSwans62.74
Eileen MortonPerth56.37
Kath BereczWanneroo52.34
Jodie HislopWundowie51.76
Eileen ThrillManjimup48.15
Betty HislopWundowieCaptain
Joyce TysonPerthManagress
Western Australian U 18’s Representatives 1992
Girls
Jodie HislopWundowieNot yet Played
Jane BlissKwinanaNot yet Played
Michelle RodneyWundowieNot yet Played
Chantell BardotWundowieNot yet Played
Boy’s
Brent KennyFremantleNot yet Played
John BereczSwansNot yet Played
Aaron BennettKwinanaNot yet Played
Daniel BardotWundowieNot yet Played
Betty HislopWundowieOfficial
Kath BereczWannerooOfficial
Australian Championships
Team Results
MensWA  Third
LadiesWA  First
Australian Singles
Keith SullivanWinner
Michelle KennyWinner
Dot McleodRunner up
Australian Mixed Doubles
Louise Ball & Keith SullivanWinner
Dot Mcleod & Terry O’DeaRunner up
Australian Selection Pacific Cup – Melbourne
Men Keith Sullivan
Ladies Louise Ball
Captain Jim Lynn
Australian Selection – Winmau
Keith Sullivan
Louise Ball
Australian Invitation to Embassy World Professional
Keith Sullivan
State Singles and Doubles
Mens Singles
Keith SullivanWinnerFremantle
Geordie Hamilton-SmithRunner UpSwans
Mens  B Grade Singles  Under 60 Average
Ian WattWinnerSwans
Rob BarclayRunner UpKwinana
Mens  B Grade Singles  Under 50 Average
Rick WorrellWinnerSwans
Dennis PooleRunner UpSth Suburban
Ladies Singles
Vicki HeppleWinnerPeel
Denise BakerRunner UpPerth
Ladies  B Grade Singles  Under 45 Average
Dianne AustenWinnerSwans
Lyn KershawRunner UpPort
Ladies  B Grade Singles  Under 38 Average
Jean MerrillWinnerEastern Suburbs
Chantelle BardotRunner UpWundowie
Men’s Doubles Open
Keith Sullivan & Geordie Hamilton-SmithWinnersSwans
Vic Stoker & Graham HuntRunner UpFremantle
Men’s “B”Doubles Under 60 Average
Alan Royale & Brad WillisWinnersFremantle
Stanley Shea &  Densil UgleRunner UpSth Suburban
Men’s “B”Doubles Under 50 Average
Grant Veal & Nigel LolyWinnersSwans
B Gustaffson & L FrannestoRunner UpSweden
Ladies Doubles Open
Dot Mcleod & Judy EvansWinnersFremantle
Louise Ball & Jodie HislopRunner Up
Ladies “B” Grade Doubles Under 45 Average
Maureen Barclay & Gerry DavisWinnersKwinana
Kaye Ashton & Debbie BridgeRunner UpSth Suburban
Ladies “B” Grade Doubles Under 38 Average
Bev Sloan & Roslyn IvasWinnersFremantle
Paula Gannaway & Barb ConaglenRunner UpDonnybrook
State Mixed  Doubles Open
Keith Sullivan & Louise BallWinners
Mark Dyer & Dot McLeodRunner UpFremantle
“B” Grade Mixed Doubles Div 1.
Brad Harding & Dianne DyerWinnersFremantle
Alan & Val RoyaleRunner UpFremantle
“B” Grade Mixed Doubles Div 2.
G Scott & S HaighWinnersFremantle
Roslyn Ivas & B BatesRunner UpFremantle
State Team Championships
Men
Div 1 Winners  FremantleDiv 1  Runners Up Swans
Div 2 Winners GereldtonDiv 2  Runners Up  Kwinana
Div 3 Winners NorthamDiv 3 Runners Up  West Coast
Div 4 Winners  MandurahDiv 4  Runners Up Manjimup
Top Eight Averages
Keith SullivanFremantle99.96
Ron DickmanSwans82.78
Bill LewisFremantle79.64
Peter HinkleySwans79.47
Geordie Hamilton-SmithSwans79.46
Robin KnightBunbury78.92
Terry O’DeaFremantle77.05
Bob HutchinsManjimup76.83
Ladies
Div 1 Winners PerthDiv 1 Runners Up  Swans
Div 2 Winners  KewdaleDiv 2 Runners Up Great Northern
Div 3 Winners WundowieDiv 3  Runners Up Wanneroo
Div 4 Winners  BusseltonDiv 4 Runners Up  Sound Ladies
Div 5 Winners PorT LadiesDiv 5 Runners Up Northam
Top Eight Averages
Gloria BlissSwans61.79
Dot McleodFremantle57.2
Louies BallSwans57.06
Kath BereczWanneroo56.87
Mischelle kennyPerth55.58
Bev HandleyLeschenault54.98
Eileen MortonPerth53.93
Dot RumbleBunbury53.44
State U25’s  Championships
Men
Div 1 Winners FremantleDiv 1 Runners Up  Kwinana
Div 2 Winners  NorthamDiv 2 Runners Up Swans
Div 3 Winners RockinghamDiv 3  Runners Up Manjimup
Ladies
Div 1 Winners PerthDiv 1 Runners Up  Kwinana
Div 2 Winners  KenwickDiv 2 Runners Up Northern Suburbs
Div 3 Winners FremantleDiv 3  Runners Up Kenwick
Boys Singles
Derek WinklessWinnerSwans
Brent KennyRunner upFremantle
Girls Singles
Michelle KennyWinnerPerth
Jodie HislopRunner upWundowie
Boys Doubles
Mark Nelson & Rick WorrellWinnersSwans
Kevin Thomas & Troy TrottRunner upKalgoorlie
Girls Doubles
Michelle Kenny & Dianne DyerWinners
Leanne Wellington & Sharon SteelRunner upKwinana
Isobell James Mixed Fours
WinnerRunners Up
N AndersonR Gillard
P R WyattM Port
D FitzpatrickK Ashton
P O’ReillyM Mclellan
Men’s WA Masters
Keith SullivanWinnerFremantle
Peter HinkleyRunner UpSwans
Ladies WA Masters
Louise BallWinnerSwans
Dot McleodRunner UpFremantle
Top WA Ranked Player
Keith Sullivan
Louise Ball
Swan Brewery Medal
Keith Sullivan
Dot Mcleod
Men’s Metroplitan Teams Championships
Men
Div 1 Winners FremantleDiv 1 Runners Up  Swans
Div 2 Winners  FremantleDiv 2 Runners Up Swans
Div 3 Winners SwansDiv 3 Runners Up West Coast
Top Six Averages
Keith SullivanFremantle92.21
Peter HinkleySwans85.03
Mark DyerFremantle83.7
Graham HuntFremantle81.15
Bill LewisFremantle79.76
Geordie Hamilton-SmithSwans79.64
Ladies Metropolitan Teams Championships
Ladies
Div 1 Winners FremantleDiv 1. Runners Up Swans
Div 2 Winners  WannerooDiv 2 Runners Up Fremantle
Div 3 Winners Eastern SuburbsDiv 3 Runners Up  Perth
Div 4. Winners WannerooDiv 4 Runners Up  Sound
Top Six Averages
Gloria BlissSwans64.79
Mischelle kennyPerth63.11
Dot McleodFremantle58.76
Barbara AamontSth Suburban56.59
Louise BallSwans53.04
Kath BereczWannaroo52.9
Men’s Country Teams Championships
Men
Div 1 Winners  BunburyDiv 1 Runners Up  Geraldton
Div 2 Winners ParaburdooDiv 2 Runners Up  Bunbury
Div 3 Winners  NorthamDiv 3 Runners Up Albany
Div 4 Winners PlantagenetDiv 4 Runners Up  Paraburdoo
Div 5 Winners DongaraDiv 5 Runners Up  Kambalda
Top Six Averages
Gary KeepCollie75.18
Paul DowsonBunbury74.7
Robin NightBunbury74.65
Colin HeselwoodBusselton73.89
Darryl CurleyMeekathara73.57
Robert HutchinsManjimup71.95
Ladies Country Teams Championships
Men
Div 1 Winners  MandurahDiv 1 Runners Up  Wundowie
Div 2 Winners  BusseltonDiv 2 Runners Up  Avon
Div 3 Winners  MandurahDiv 3 Runners Up  Esperance
Div 4 Winners KambaldaDiv 4 Runners Up Dongara
Div 5 Winners  BusseltonDiv 5 Runners Up  Goomalling
Div 6 Winners  DongaraDiv 6 Runners Up  Kambalda
Top Six Averages
Vicki HepplePeel57.11
Merele MoffitMandurah53.95
Jodie HislopWundowie52.58
Dot GrocottAvon51.73
Dolores WilliamsonMurry Districts51.68
Carol RodneyWundowie51.52
Men’s Lower Grade  Teams Championships Under 60 Average
Div 1 Winners GeraldtonDiv 1 Runners Up  Fremantle
Div 2 Winners  KambaldaDiv 2 Runners Up  Bunbury
Men’s Lower Grade  Teams Championships Under 50 Average
Div 1 Winners RockinghamDiv 1 Runners Up Collie
Div 2 Winners W.A.P.ODiv 2 Runners Up Kambalda
Div 3 Winners FremantleDiv 3 Runners Up Swans
Ladies Lower Grade  Teams Championships Under 45 Average
Div 1 Winners PerthDiv 1 Runners Up Fremantle
Div 2 Winners Great NorthernDiv 2 Runners Up Kewdale
Div 3 Winners WannerooDiv 3 Runners Up Nth Suburbs
Div 4 Winners FremantleDiv 4 Runners Up Great Northern
Ladies Lower Grade  Teams Championships Under 38 Average
Div 1 Winners Sth SuburbanDiv 1 Runners Up Eastern Suburbs
Div 2 Winners Eastern SuburbsDiv 2  Runners Up Kenwick
Div 3 Winners BusseltonDiv 3 Runners Up Merridin
Div 4 Winners Great NorthernDiv 4 Runners Up Corrigin
Div 5 Winners KewdaleDiv 5 Runners Up  Fremantle
Lower Grades Mixed Fours
WinnerRunners up
Dianne LewisE Smith
K HunterD Pearson
R GillardT Smith
Brad HardingW Simms
Lower Grades Mixed Doubles
Div 1  Vicki Hepple & Neil HatchettWinners
R Moody & S JenkinsRunners up
Div 2  R Nelson & L BootsmaWinners
D Smith & B GordonRunners up
Ladies Lower Grades  Doubles under 50 Average
Vicki Hepple & Kerry WestWinnersPeel
K Skipper & T PickRunners up
Ladies Lower Grades  Doubles under 50 Average
W Tanner & Di ThompsonWinners
D Pearson & E PilkingtonRunners up